ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ

Με την έναρξη της λειτουργίας του σχολείου μας κατά το έτος 2002 – 03,  υπήρξε άρνηση για τη στελέχωσή του από όλους τους μόνιμους διαθέσιμους εκπαιδευτικούς του νομού, με αποτέλεσμα τέσσερις από τους πέντε να προσληφθούμε ως αναπληρωτές για την πλήρωση των θέσεων. Κατά τη διάρκεια της επιτυχημένης πορείας, ο σύλλογος των καθηγητών παρέμεινε ο ίδιος, (αλλαγές υπήρξαν μόνο όσο αφορά την εργασιακή σχέση δηλ. μονιμοποίηση των αναπληρωτών και την αντικατάσταση μιας φιλολόγου) λόγω της θετικής εισήγησης του Υπουργείου Δικαιοσύνης  και του Δ/ντή των Φυλακών μετά από την άριστη συνεργασία μας.

Στο Ειδικό Κατάστημα Κράτησης Νέων Βόλου τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε είναι πολλά και, φυσικά, αυτό εξυπακούεται εξαιτίας της ιδιαιτερότητας των μαθητών μας. Πρώτα απ΄ όλα βρισκόμαστε καθημερινά αντιμέτωποι με τις μεταπτώσεις στην ψυχολογία τους, καθώς το αν αισθάνονται ή όχι καλά εξαρτάται από την έκβαση των εκάστοτε δικαστικών τους αγώνων. Μια δυσάρεστη είδηση από την οικογένεια ή ίσως και ο θάνατος κάποιου δικού τους ανθρώπου μπορεί να τους μετατρέψει σε ερείπια και να τους αποδιοργανώσει. Επιπλέον, απουσιάζουν από το σχολείο τους μεγάλα χρονικά διαστήματα πριν και μετά τις δίκες, ενώ πολλοί απ’ αυτούς απείχαν από τη μαθησιακή διαδικασία για χρόνια πριν ακόμη και τον εγκλεισμό τους.
Τέλος, η χαμηλή αυτοεκτίμηση των παιδιών  αναγκάζει όλους εμάς τους εκπαιδευτικούς του σχολείου να στρεφόμαστε στην εξεύρεση λύσεων και στην επινόηση κάποιων δραστηριοτήτων εκτός του σχολικού προγράμματος. Έτσι, άλλωστε, προέκυψε και η αγάπη των παιδιών μας στο θέατρο. Και μιας και μιλάμε για το θέατρο θα θέλαμε σ΄αυτό το σημείο να αναφέρουμε κι άλλο ένα μειονέκτημα του σχολείου μας, από την άποψη της κτιριακής υποδομής αυτή τη φορά: Στο γυμνάσιό μας υπάρχουν τρεις αίθουσες - μία για κάθε τάξη - κι ένα γραφείο για τους καθηγητές του σχολείου. Έχουμε ανάγκη από μία αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, καθώς αδυνατούμε να παρακολουθήσουμε μια κινηματογραφική ταινία ή να παρουσιάσουμε οποιαδήποτε πολιτιστική εκδήλωση ή μαθητική δραστηριότητα, παρά μόνο κατά τους θερινούς μήνες στο προαύλιο της φυλακής.

Καταλήγοντας θα πρέπει να προσθέσουμε ότι ελπίδα όλων μας είναι να καταφέρουμε να αντεπεξέλθουμε σε όλα τα εμπόδια που πρόκειται να συναντήσουμε στο δρόμο μας και να προσφέρουμε στα παιδιά που προσπαθούν να επιβιώσουν πίσω από ερμητικά κλειστές σιδερένιες πόρτες τη δυνατότητα να συνειδητοποιήσουν τι πραγματικά αξίζει στη ζωή τους και να το υπηρετήσουν με ανοιχτό πλέον μυαλό! Τότε ίσως και να ξημερώσει κάποτε μια μέρα που τα μάτια τους θα γεμίσουν γαλανό ουρανό!
O σύλλογος από τη σχολική χρονιά 2013, μετά την παρέμβαση της ΔΔΕ Μαγνησίας, διαφοροποείται κάθε χρόνο, έχοντας ως σταθερούς εκπαιδευτικούς τον κ. Άγγελο Μιχόπουλο, που συνταξιοδοτήθηκε το Σεπτέμβρη του 2017 και την κα Αναστασία Χατζηπλή, που ανέλαβε τη διεύθυνση του σχολείου, διαδεχόμενη τον κ. Μιχόπουλο. Σήμερα οι βασικοί εκπαιδευτικοί που καλύπτουν εξολοκλήρου το ωράριό τους σ' αυτό το σχολείο είναι:

Χατζηπλή Αναστασία (ΠΕ 02 - Φιλόλογος)

Διευθύντρια του Γυμν. Παραρτήματος και υποδιευθύντρια στο 6ο Γυμν. Βόλου,

λόγω της διοικητικής εξάρτησης του Παραρτήματος από το 6ο Γυμνάσιο.

Φόβος Ιωάννης (ΠΕ 03 - Μαθηματικός M.Ed.),

Φράγκου Σοφία (ΠΕ 02 - Φιλόλογος)