ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2006 - 2007

Από 1 - 5 Φεβρουαρίου του 2007 το σχολείο μας φιλοξένησε στο Βόλο τη 2η τυπική συνάντηση των Ευρωπαίων εταίρων του στα πλαίσια του προγράμματος SOCRATES - GRUNDTVIG 2 - Learning Partnership. Στις 1 Φεβρουαρίου δόθηκε στο ραδιοφωνικό σταθμό ΕΡΑ Βόλου συνέντευξη από τον κ. Μιχόπουλο Άγγελο, Δ/ντή του Παραρτήματος του 6ου Γυμνασίου και την καθηγήτρια φιλολόγο Κοτζαγιώτου Αποστολία, υπεύθυνης του προγράμματος Grundtvig 2

Πανευρωπαϊκή Ημερίδα για την Εκπαίδευση στις φυλακές

Το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου στο αμφιθέατρο "Κορδάτος" του Παν/μίου Θεσσαλίας οργανώθηκε από το Παράρτημα του 6ου Γυμνασίου Βόλου - Γυμνάσιο Φυλακών και πραγματοποιήθηκε Πανευρωπαϊκή Ημερίδα με θέμα : "Εκπαίδευση στις φυλακές". Παραβρέθηκαν και μίλησαν για τις εμπειρίες τους και τα σχολεία τους οι εταίροι από Ιταλία, Γερμανία, Κύπρο, Νορβηγία, Πολωνία.
Την ημερίδα χαιρέτησε ο Νομάρχης Μαγνησίας κος Παπατόλιας ο οποίος επισήμανε ότι η εκπαίδευση μέσα στις φυλακές είναι ένα πολύ γενναίο και ουσιαστικό βήμα. Επισήμανε ότι η Νορμαχιακή Αυτοδιοίκηση είναι πρόθυμη να στηρίξει την προσπάθεια εκπαίδευσης και κατάρτισης των κρατουμένων, ώστε να ενταχθούν και πάλι στο κοινωνικό σύνολο και ότι προτίθεται να ενισχύει κάθε πρωτοβουλία για τη διαπολιτισμική εκπαίδευση.
Μετά ακούστηκε ένα μήνυμα από ένα μαθητή του σχολείου μας, καθώς κι ο εκπρόσωπος του αντίστοιχου σχολείου στον Αυλώνα κ. Παπαδημητρίου Ι.

Στη συνέχεια ο Διευθυντής του σχολείου κος Μιχόπουλος Άγγελος αναφέρθηκε εκτενώς στη λειτουργία του και επισήμανε τα προβλήματά του. Κεντρικός ομιλητής ήταν ο καθηγητής εγκληματολογίας και πρόεδρος του τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών κος Πανούσης Ιωάννης ο οποίος τόνισε ότι έχουμε ανάγκη χώρων, χρημάτων, εξειδικευμένου προσωπικού και τη θεσμική στήριξη από το Υπουργείο Δικαιοσύνης και Παιδείας. Επίσης ο επρόσωπος της Μητρόπολης αιδεσιμολογιώτατος πατέρας Θεόδωρος, πρόεδρος του συλλόγου ο "Εσταυρωμένος", αναφέρθηκε εκτενώς στο ρόλο της εκκλησίας.
Το β' μέρος άνοιξε η κοινωνική λειτουργός κι ανθρωπολόγος του Ε.Κ.Κ.Ν. Βόλου κα Μ. Καλαμίδα, η οποία μίλησε για τα υπαρκτά προβλήματα μέσα στη φυλακή και το ρόλο του σχολείου, έγινε εκτενής αναφορά στο πρόγραμμα Grundtvig 2 από τη συντονίστρια κα Κοτζαγιώτου Αποστολία κι ακολούθησαν οι παρουσιάσεις των άλλων χωρών.
Οι εταίροι, ανάμεσα στους οποίους και η Κύπρος, χαρακτήρισαν την όλη προσπάθεια σημαντική, ενδιαφέρουσα, ιδαίτερα υψηλού επιπέδου κι αποφάσισαν να στείλουν αποσπάσματα στις δικές τους κρατικές υπηρεσίες.
Παρευρέθησαν και τίμησαν με την παρουσία τους εκτός από το Νομάρχη Μαγνησίας κο Παπατόλια Απ., η αντινομάρχης σε θέματα Παιδείας κα Οικονόμου Νατάσσα, η αντιδήμαρχος σε θέματα κοινωνικής αλληλεγγύης κα Καραγιάννη Έφη, ο πρόεδρος των Πρωτοδικών κος Ζήσης Αχιλλέας, ο Δ/ντής του 1ου Γραφείου Β/θμιας Εκπ/σης κος Παταβάλης Δημ., ο υπεύθυνος γρ. πολιτιστ. Θεμάτων Β/θμιας Εκπ/σης κος Καραγκούνης Κ., η υπέυθυνη γραφείου Αγωγής Υγείας κα Κουτσοκώστα Αγάπη, ο Δ/ντής του ΕΚΚΝ(φυλακών) Βόλου κος Γκορτζιάς Βασίλης, η Δ/ντρια του 6ου Γ/σίου Βόλου κα Χρυσάφη Ν.
Η οργάνωση της ημερίδας έγινε από τους : Μιχόπουλο Αγγ.(Δ/ντής), Κοτζαγιώτου Αποστολία, Φόβο Ιωάννη και Χατζηπλή Αναστασία (Καθηγητές).

Για 2η συνεχή χρονιά εφαρμόστηκε το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «Στηρίζομαι στα πόδια μου" και στα πλαίσια αυτού του προγράμματος πραγματοποιήθηκε στο τέλος μια ημερίδα με θέμα "Ψυχική Υγεία-Διαπροσωπικές σχέσεις" στην οποία συμμετείχε και το σχολείο μας παρουσιάζοντας (αρχείο Video 11,7 Mb) το απόσταγμα όλης της δουλειάς που συντελέστηκε κατά τη διάρκεια της χρονιάς.